INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Teodor Lacki      Teodor Lacki, portret (zapewne fikcyjny) ze "Zrdcadla slavného Margkrabství Moravského..." Bartosza Paprockiego (Ołomuniec 1593, s. CCLVIIIv).

Teodor Lacki  

 
 
ok. poł. XVI w. - 1616
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lacki Teodor (zm. 1616), rotmistrz, alchemik. Wnuk (?) zbiegłego w r. 1534 z Moskwy bojara Iwana Lackiego. Rozpoczął służbę wojskową za Batorego. W młodości podróżował po Włoszech (1584–6), a następnie po Francji, Niemczech i Niderlandach, był na Malcie. W Rzymie przed r. 1589, wraz z Michałem Sędziwojem, próbował przemienić miedź w srebro. Na wojnę inflancką w r. 1600 król zalecił L-ego hetmanowi na pisarza polnego lit., jednak Krzysztof I Radziwiłł funkcje te zlecił komuś innemu. W r. 1601 L. na czele prywatnego pocztu uczestniczył w bitwach pod Erlaa i Kokenhauzen. Po odjeździe Radziwiłła współdziałał z Chodkiewiczem, w r. 1604 na czele roty usarskiej brał udział w bitwie pod Białym Kamieniem i należał do tych nielicznych rotmistrzów, którzy swe roty powstrzymali od udziału w konfederacji. W r. 1605 prowadził już rotę 200 usarzy, która stanowiła odwód armii polskiej pod Kircholmem, i był użyty do rozstrzygnięcia walki na prawym skrzydle, w czasie której został ranny. W nagrodę otrzymał pisarstwo polne lit. i uposażenie. Regalista w czasie rokoszu, poseł na sejm 1607 r., wszedł do komisji powołanej w celu «uspokojenia» Rzpltej. Być może to jego siostra Teodora (Bohdana) Lacka była żoną pisarza i dyplomaty Eliasza Pielgrzymowskiego. Z żony Izabeli Bonarelli de Rovere miał córkę Katarzynę, za woj. Teodorem Tyszkiewiczem, i syna Jana Alfonsa (zob.).

 

Enc. Org.; Boniecki; Niesiecki; Uruski; – Bugaj R., Michał Sędziwój, życie i pisma, Wr. 1968; Herbst S., Wojna inflancka 1600–1602, W. 1938; tenże, Wojna inflancka 1603–1604, w: Studia Historica w 35-lecie H. Łowmiańskiego, W. 1958 s. 306; Hniłko A., Plan bitwy pod Kircholmem, „Przegl. Hist.-Wojsk.” T. 7: 1935; Korzon T., Dzieje wojen i wojskowości w Polsce, Lw.–W.–Kr. 1923 II; Kudelka F., Bitwa pod Kircholmem, W. 1921; Petri G., Kungl. Första livgrenadjärregementets historia, Stockholm 1926 I 348; – Nowiny z Inflant 1605; Vol. leg., II 452; – Zakł. Dok. IH PAN w Kr.: Kartoteka Komitetu Źródeł do Dziejów Życia Umysłowego Polski.

Stanisław Herbst

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.